«Вони для нас живі»:  у Торчині створили галерею портретів героїв-земляків, які загинули у російсько-українській війні
Зараз галерея налічує 21 портрет

Зберегти пам’ять про людей, які віддають свої життя у боротьбі за вільне життя України – святий обов’язок для кожного з нас. Незвичайний спосіб збереження пам’яті про земляків-героїв винайшли у Торчинській громаді на Волині. Тут власними силами створюють портретну галерею: кожен воїн має тепер свій образ увічненим на полотні.

Нетривіальну ідею такого вшанування загиблих героїв вигадала директорка Торчинського народного історичного музею імені Григорія Гуртового Алла Сахнюк. Вона знайшла серед місцевих жителів художницю, яка погодилася безкоштовно працювати над цим проєктом.

– Це все, що я можу для них зробити. І я щаслива, що можу це зробити, – говорить авторка полотен Ніна Фесенко.

Вона не вважає себе професійною художницею, адже закінчила лише художню школу. Зате виконані з душею роботи свідчать про справжність її таланту.

– Було таке, коли до зали музею зайшли молода вдова з синочком років чотирьох. Жінка нахилилася до хлопчика і каже: «Синочку, шукай тата!» І маля безпомилково підбігло до одного з портретів, – розповідає жінка.

Побачити цю портретну галерею ТРК «Ільдана» змогла завдяки участі у престурі, організованому Харківським пресклубом.

Задум по-своєму унікальний: на кожному полотні, окрім власне портрету, написаного зі зрозумілих причин по фото, є ще кілька елементів. Вони розповідають не тільки про зовнішність, але й про характер зображених на них чоловіків: хтось любив за життя соняшники, хтось дарував дружині троянди величезними букетами. Хтось полюбляв рибалити, хтось ганяв на мотоциклі, а хтось професійно займався спортом. Про це розповідають емблеми на лівому боці полотна. А на правому – емблеми підрозділу, в якому служив, відзнаки і нагороди, меморіальні дошки, які були встановлені на їхню честь у рідних селах. Так кожен портрет став розповіддю про людину.

Щоб написати такий портрет-розповідь, художниця зустрічалася з родиною, розмовляла з рідними, друзями, однокласниками і колегами.

– Кожен з них став мені рідним. Навіть снилися мені ночами, – зізнається пані Ніна. – І знаєте, вони для нас живі. Ми приходимо до музею, заходимо до зали – і вітаємося з ними, розмовляємо, жартуємо…

До цієї портретної галереї вже ходять екскурсії школярів і дорослих. Робота над її створенням почалася у жовтні 2023 року, і зараз вона налічує вже 21 портрет, ще 4 – взято в роботу.

– На жаль, робота ця триває, – зітхає директорка музею Алла Сахнюк. – І триватиме далі, скільки буде потрібно. Ми прагнемо зберегти пам’ять про кожного нашого героя.

Залишити коментар


Щоб залишити коментар потрібно авторизуватися .