Вперше за 5 років концентрація формальдегіду в повітрі Черкас перевищувала гранично допустиму
А постів метеорологам не вистачає

Щомісяця лабораторія центру відбирає на 3 стаціонарних постах у м. Черкаси і аналізує біля 1500 проб повітря, за рік це більше 18000 визначень. Контролюється 18 шкідливих домішок. Результати визначень свідчать, що в атмосфері міста присутні аміак, формальдегід, діоксид азоту, концентрації яких перевищують гранично-допустиму концентрацію.

В нинішньому році найвищі середньомісячні концентрації по діоксиду азоту були на рівні 4,0 ГДК, по формальдегіду на рівні 2,7 ГДК у лютому, квітні, травні та серпні. А 28 серпня о 19 годині концентрації формальдегіду вперше за останні 5 років перевищували максимально разову ГДК, яка складає 0,035 мг/м3.

Індекс забруднення атмосфери у серпні був високим.

Про це сьогодні під час наради в Черкаській ОДА начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.

За даними спостережень Обласного лабораторного центру, у лютому концентрації формальдегіду на перехресті автомагістралей у місті коливалися в межах від 0,021-0,027 мг/м3. Ці значення не перевищують максимально разову ГДК. Але якщо їх порівняти з середньодобовою ГДК, то перевищення ГДК становлять у 7-9 разів.

Лабораторія обласного гідрометцентру спостерігає за формальдегідом лише на 1 посту у Дніпровському мікрорайоні. Для додаткових спостережень у центрі міста та Південно-західному районі потрібно дообладнати наші пости, на що не виділяються кошти з обласного чи міського бюджетів.

Не слід забувати про бризові вітри Кременчуцького водосховища, які впливають на забруднення повітря мікрорайону «Митниця». Коли створювалася система моніторингу повітря у місті, цього мікрорайону ще не було, а зараз є потреба в такому моніторингу. Однак питання не вирішується, фінансування на це відсутнє.

За рівнем забруднення м. Черкаси із 39 міст знаходиться на 20 місці. Індекс забруднення за 2017 рік становив 5,5, тобто підвищений. У сусідніх обласних центрах – Полтаві, Кропивницькому і Вінниці рівень менший і вважається низьким.

У Києві рівень високий. Очолює рейтинг по забрудненню повітря Маріуполь, на 2 місці – м. Дніпро.

Варто зазначити, що метеоумови є вагомим фактором, який впливає на забруднення атмосфери.

Найбільшої уваги потребують метеорологічні умови, що характеризуються інверсійним розподілом температури в атмосфері, тобто приземні та піднесені інверсії.

Рівень забруднення у місті можливо зменшити тільки через зменшення викидів в атмосферу. Діючі підприємства повинні зменшувати свої викиди у період несприятливих метеорологічних умов. Це чітко врегульовано нормативними документами, зокрема, рішенням міськвиконкому.

Проте, із 23 підприємств міста, затвердженого рішенням міськвиконкому, лише 9 отримують і працюють із такими прогнозами. По області таких підприємств лише 16.

Залишити коментар


Щоб залишити коментар потрібно авторизуватися .