
Але буде тепло
Жовтень за кліматом – типовий осінній місяць. Швидко скорочується день, різко зменшується надходження сонячного тепла, що призводить до зниження температури та охолодження повітря. Зазвичай 6 жовтня температурний фон стає нижчим +10°, що говорить про закінчення вегетації теплолюбних рослин. Однак цьогорічний жовтень поки що «працює» за температурним режимом, незважаючи на прохолодні ранки. Сьогодні метеостанція Канів зафіксувала 3° тепла, а Золотоноша, на висоті 2 см від поверхні ґрунту – всього 0,6° тепла, свідчать дані фахівців Черкаського обласного центру з гідрометеорології.
Цікаво, що по Україні встановилася класична погодна протифаза.
У західній частині України метеорологічна осінь з її типовими атрибутами: хмарно, холодно та періодично дощить. І зовсім інша погода на решті території – триває метеоролгічне літо: сонячно, сухо, тепло.
Причина таких різних погодних умов – це домінування циклонічної діяльності на Західній частині України, куди ринув потік повітря з Арктики та блокуючого антициклону зі сходу, де переважають південні повітряні потоки.
Наразі в атмосфері намітилася перебудова синоптичних процесів. Ще у п’ятницю, 4 жовтня, східний антициклон у нашому регіоні утримає сонячну, суху, комфортну погоду з температурою вночі 8-13°, вдень 20-25°.
У вихідні атмосферні фронти південного західного циклону «FINNY» спробують перервати епоху бездощів'я на Черкащині, прогнозуємо дощі, місцями грози. При цьому температурні аномалії вийдуть на пік, перевищуючи кліматичну норму на 8-10°: вночі 12-17º, вдень 21-26º.
На початку нового робочого домінуватиме нестійка з короткочасними дощами погода з аномально високим температурним фоном: вночі 9-14º, вдень 19-24º.
АГРОНОВИНИ. Зважаючи на повну відсутність дощів із 18 вересня та утримання високих температур, умов для вологонакопичення не було. Верхні шари ґрунту переважно сухі. Середня температура ґрунту на 10 см 17-19°, що вище кліматичної норми на 3-4°. Перехід середньодобової температури через 15° у бік зниження, з яким, як правило розпочинають сіяти озимі зернові, так і не відбувся.
Проте осіння посівна кампанія перетнула екватор і продовжує набирати обертів. Більшість метеостанцій області теж відмітили сівбу озимої пшениці. Проте сходи та початок листоутворення відмічається на площах, де волога хоч і в недостатній кількості, є у верхньому шарі. Ситуація складна, але не безнадійна. Зміни на покращення умов зволоження очікуються найближчі дні, а всі світові прогностичні центри очікують утримання плюсової температуної аномалії всіх місяців осені та зими 2024-2025 років. Тож є надія на відсутність зимових ризиків для рослин.
Одночасно суха тепла погода є надзвичайно сприятливою для збирання врожаю пізніх та технічних культур. Показники врожайності хоч і не рекордні, проте Черкащина традиційно у п'ятірці лідерів серед областей України по врожайності зернових.
Залишити коментар
Щоб залишити коментар потрібно авторизуватися .