Через посуху у річках Черкащини критично низька водність
На Тясмині у серпні рівень води був найнижчим за 60 років

Як відомо, річки  це продукт клімату. Через бездощовий період на Черкащині відбувається подальше поступове зменшення водності річок. У серпні середньомісячні витрати води були менше 50% норми.

Про це повідомив Черкаський обласний гідрометцентр.

Так, на р. Тясмин (гідропост Велика Яблунівка) у серпні рівень води за 60-річний період спостережень був найнижчим і становив лише 145 см.
 

На р. Супій (гідропост Піщане) рівень води знизився до відмітки 94 см, що лише на 2 см вище найнижчого за 36 років спостережень (1983-2019 рр.), який відмічався у вересні 2016 р.
 

На р. Гнилий Тікич (ГП Лисянка) рівень води становив 268 см, що лише на 3 см вище мінімального рівня більш як 71 років спостережень, який був зафіксований у вересні 2001 р.
 

На р. Рось відмічалася складна гідрологічна ситуація. Водність Росі підтримувалася на рівні 20-40% серпневої норми. У створі гідрологічного поста Корсунь-Шевченківський (нижня течія річки Рось) середня місячна витрата води дорівнювала 21% серпневої норми та становила 2,64 м3/с, що є близьким значенням до мінімального за весь період спостережень (2,44 м3/с). Варто відмітити, що у створі цього поста водність зменшилася впродовж серпня на 37%.

Спекотна сонячна погода в поєднанні з забрудненням поверхневої води азотними та фосфорними сполуками сприяла інтенсивному розмноженню синьо-зелених водоростей. При їхньому відмиранні та на окисно-відновні реакції, що відбуваються у воді, витрачається кисень. Зниження кисню до концентрації менше 4 мг/дм3 у поєднанні з високою температурою води ˃25ºС та її хімічним забрудненням, може призвести до замору риби, що і спостерігалося у червні на р. Дніпро цього ж року.

Враховуючи прогноз погоди на вересень (температура повітря очікується на 1,0-1,5°С вище за місячну норму, а кількість опадів у межах норми), на р. Рось відмічатиметься режим низької межені, ймовірним є досягнення витратами води критерію маловоддя (менше 20% місячної норми) та утримання близькими до них.
 

За довгостроковою консультацією, перша половина осінньої межені на притоках Середнього Дніпра очікується низькою – за вересень порівняно з серпнем об’єми бічного припливу води до водосховищ можуть знизитися на 5-10% і становитимуть (у млн.м3 та відсотках норми): до Кременчуцького 20-25 (26), Кам’янського 20-25 (24), Дніпровського 8-12 (50).

Залишити коментар


Щоб залишити коментар потрібно авторизуватися .